Yasin Baştuğ
Türk Taekwondosunun beyefendi sporcusu

Taekwondonun en beyefendi ve yakışıklı sporcusu kim derseniz bu muhakkak Yasin Baştuğ ağabeydir.
Sporculuğunun yanında efendiliği, mütevazılığı, alçak gönüllülüğü ve sakin tavırları ile tüm gençlerimizin örnek alması gereken abide bir şahsiyettir.
Manevi değerleri son derece yüksek olan yasin ağabeyimiz hayat düsturlarından hiç bir zaman ve hiç bir yerde taviz vermeden yaşayan ve asla gedik vermeyen bir muhabbet, sevgi ve aşk kalesi gibidir .

28.05.1981 Kırşehir doğumlu olan Yasin Baştuğun tüm çocukluk ve gençliği Ankara'da geçti.
Anakarada  ilk öğretim ve liseyi Keçiören'de okuyan Yasin Baştuğ yüksek öğrenimini ise 1999 yılında Konya Selçuk Üni. spor yüksek okulunda 2005 tamamladı.Bu sene Askere giden yasin Mayıs ayında askerliğini İzmir'de bitirerek teskere aldı.Şu an Avrupa Kupası kampına katılan yasin Baştuğ yaşının verdiği tecrübe gereği bu yıldan sonra çok büyük başarılara imza atacaktır.Taekwondoda başarının  ve dünya derecelerinin 25-30 yaşları arası geldiğini düşünürsek yasin ağabeyimiz tam çiçeği burnunda bir taekwondocu olarak başımıza bela olacak demektir..

Spor yaşantısına 1993 yılında Halit karabulut nezaretinde başlamıştır halen Halit karabulut başkanlığında ulaştırma spor kulübü adına dövüşmektedir... Bu nedenle de takım arkadaşımdır.Onunla bir klüpte olmak ve beraber çalışabilmek benim için bir şereftir.İnşallah ondaki bilgi ve tecrübeler benim taekwondoma çok şey katacaktır.
Yasin ağabeyin  taekwondoya başlamasındaki en önemli rol başta ağabeyleri Özkan ve Ertan oldu .
Senelerce beraber birbirlerine  hocalık yapıp her konuda yardımcı oldular ve  hala daha devam ediyorlar. Bu birliktelik tabi ki Baştuğ kardeşlerin Türk taekwondosunda bir ekol olmasını sağladı.

Dereceleri:

MERSİN 1995 yıldızlar 64 kg. 1.lik
78 kg Antalya gençler 2.lik
78 kg Malatya gençler 3.lük
78kg aydın gençler 2.lik
78 kg 1998 GENÇLER DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU
1999 78 kg. büyükler 2.
  2004 78kg  Almanya 3.
2004 78 kg büyükler Türkiye şampiyonluğu      
2005 ismet ıraz 3.
2005 univarside derecesiz
Yasin Baştuğ sitemize demecinde
"Sakin taekwondoya teşekkürler.. çalışmalara hızla devam ederek hedefime adım adım yaklaşmaktayım. Çabalamaya devam. Emek ve alın teri akıtmaya devam.Taekwondoya ilk gün başladığım ki heyecanı ,aşkı ve isteği hala koruyorum.Zaman bana gerekli tecrübeleri ve dersleri kazandırdı.Bunu tatemilerde göstermek istiyorum..Şu anda Avrupa kupasına gidiyoruz.hayırlısıyla başarılı olup geleceğiz.Çok çalıştık, iyi antrenman yaptık.Moral motivasyonumuz yerinde.Hep birlikte Allah'a (C.C) dua ediyoruz.İnşallah bizi mahcup etmez ve Türkiye'mizi en iyi şekilde temsil etmemizi nasip eder.Müminin en büyük silahı gereklerini yerine getirdikten sonra salih kalple yapılan duadır.Allah(C.C) Müslümanların , başka Müslümanlar nazarında yaptığı duayı asla geri çevirmez ve kabul eder.Tüm sporcu kardeşlerimizden takımımızın başarısı için dua etmelerini istiyoruz.İnşallah onlarda zaman içinde milli takımımızı temsil ederler ve bizden çok daha büyük başarılara imza atarlar. Hepsine tek tek sevgilerimi yolluyorum"
dedi
 

Evet yılların verdiği tecrübe ve birikimimize dayanarak diyoruz ki;

2006 dan başlayarak Türk Taekwondosunda Yasin Baştuğ fırtınası esecektir.Yılarca dökülen alın teri ve çekilen çileler karşılığını bulacaktır.Daha şimdiden bu büyük başarıların karşısında saygı ile eğiliyoruz.

Sakin Taekwondo