Kadriye Selimoğlu


Kadriye selimoğlu 23 yaşında Rizeli olup Gazi üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu mezunu.Ortaokul zamanlarında bir tesadüf sonucu 13 yaşında Taekwondoya başlamış Evlerinin altında açılan spor salonunda amaçsız başlanılan taekwondo sonunda bir tutku haline gelmiş.Bu azimli ve istikrarlı çalışma bir anda kendisine 2001 dünya şampiyonluğunu kazandırdı.
Kadriye'nin bu başarısı ,genç kardeşlerimize istikrarlı çalışmanın sonunda ne gibi avantajllar getireceğinin en güzel örneğidir.Kadriye Selimoğlu
 Rizeli. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nu bitirdi.
Spora başlangıcını kendi ağzı ile şöyle özetliyor.
 "Orta okul zamanlarımda bir tesadüf sonucu taekwondo ile tanıştım. 13 yaşımdan beri de hiç ara vermeden yapıyorum. Bu spora başladığımda bilinçli değildim tabii ki. Evimizin altına bir taekwondo salonu açılmıştı. Ben eve gelip giderken Osman bey ile tanıştık. Bana gel seni taekwondocu yapayım dedi. Ben ne olduğunu bilmediğim için korkup kaçtım. Sonra ağabeyim ile beraber bir ay antrenmanlara gittim ve bir daha da kopamadım. Ailem ilk başlarda karşı çıktı bana. Ama daha sonra ağabeyimin de desteği ile onlarda kabullendiler. O zamanlar bir gün Dünya Şampiyonu bir sporcu olacağımı hayal bile etmemiştim. Amacım kırmızı yada siyah kuşağa kadar gelip, kendimi korumasını öğrenmekti.Böyle olmadı. Ankara Şampiyonası, Türkiye Şampiyonası derken Dünya Şampiyonluğu geldi."

-"İlk kez Ankara Şampiyonası'na girdiğimde hiç beklentileri yoktu. Yapamayacağımı düşünüyorlardı. Ama ben gerçekten çok çalışıyordum ve başaracağıma inanmıştım. Onlarda başarılı olduğumu gördükçe beni desteklemeye başladılar. O dönemlerde beni etkileyen başka bir olayda daha önce uluslararası yarışmalarda dereceye girip yaşadıklarını anlatan sporcular oldu. İstiklal Marşı'nı okuttuk, bayrağımızı çektirdik diye anlatmaları beni çok etkiliyordu."

Genç yaşta dünya şampiyonluğu "
İlk başlarda taekwondo dediğim zaman " senden korkulur, sen tehlikelisin" gibi tepkiler alıyordum. Ben hep çevremdeki insanlara taekwondonun prensiplerini anlatarak bu tepkileri azaltmaya çalıştım. Başarılar da gelmeye başlayınca tepkilerde azalmaya başladı ve sonuçta Dünya Şampiyonluğu geldi.
Kadriye Selimoğlu 2001 Dünya bayanlar taekwondo şampiyonudur.
2003 Şampiyonasında ise bekleneni veremeyerek elendi. Halen faal sporculuk hayatı devam etmekte.Kendisinden büyük başarılar bekliyoruz.

Sakin Taekwondo