Hatice Kübra Yangın

disiplinli çalışma Kübra kardeşimizi çok kısa bir sürede taekwondomuzun en üst basamağına koydu..Bu hanımefendi kardeşimize Allah(C.C) ufak yaşında Avrupa Şampiyonluğunu nasip etti.
Elbette Hatice'nin işi bundan sonra daha da zorlaştı.Artık Şeytan "gurur ve kibir" vesvesi ile yanı başında dolaşıyordur.Ancak Hatice Kübra güçlü kişiliği ve arkasındaki mükemmel aile yapısı ile yine taekwondomuzun en mütevazi ve alçak gönüllü sporcusu olarak kalacak ve inşallah ülkemize büyük başarılar kazandıracaktır.

15.08.1989 KÜTAHYA'da dünyaya geldi
Babası Ahmet Yangın halen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde memur olarak görev yapıyor
Annesi Arzu  Yangın hanımefendi ise ev hanımı..Yangın Ailesi taekwondıo konusunda Hatice'nin en büyük destekçileri.Abdullah ve Gamze adında iki kardeşi olan Kübranın Kız kardeşi Gamzede taekwondo yapıyor.Ablasının bu büyük başarısından sonra Taekwondo hastalığının her iki kardeşe de daha fazla bulaşacağı bir gerçek..
Kübra ilköğretim okulunu Eskişehir Milli zafer İ.Ö.Okulunu bitirdikten sonra Eskişehir Anadolu Tic.Meslek lisesini bitirdi.Geçtiğimiz yılı üniversite sınavında başarılı olamadı.Yılı boş geçirmedi Bozüyük Halkeğitim merkezinde ve Bilecik Gençlik ve spor il müdürlüğünde fahri  antrenörlük yaptı.Aynı zamanda dersaneye devam etti bunun yanında da hafta da altı gün düzenli antrenman yaptı .Bu sene Avrupa Şampiyonluğundan sonra Üniversite kapısı elbete ardına kadar açıldı.

Selçuk Üniversiteli Taekwondocular olarak Kübra kardeşimizi Konya'ya davet ediyoruz.Hiç olmadı ondan mütevazilik, hoşgörülük, alçak gönüllülük ve disiplin adına bir şeyler kapar ve onun yakaladığı başarıları yakalarız.

Hatice Kübra Yangın başarısından dolayı iyi transfer teklifleri,de alıyor.Ancak Bozoyük Halk Eğitim Merkezinde 250 lira aylıkla eğitmenliğine devam edecek.Hatice Kübra neden Avrupa Şampiyonu oldu derseniz işte bundan oldu...

Hatice Kübra Kardeşimle Sitemiz adına yaptığımız röportjımız:

Sakintaekwondo:
Hatice Kübra Yangın öncelikle seni kutlamak istiyoruz. Herkesi şaşırtan çok güzel bir başarıya imza attın. Şampiyon olmak nasıl bir duygu.  

Kübra:
 Anlatılması mümkün olamayan bir şey ancak yaşanınca anlaşılıyor. Fakat çok güzel.

Sakin taekwondo:
Kaç yıldır Taekwondo ile uğraşıyorsun bize spor geçmişini anlatırmısı

Kübra:
2003 yılında Halit hocanın Eskişehir’de porsuk spor salonunda taekwondo çalışmalarını başlatması benim için  bir dönüm noktası olmuştur. O zamana kadar gezmediğim salon çekmediğim sıkıntı kalmadı. Ama bunlar kötüyü  görüp iyinin kıymetini bilmeme sebeb oldu. 13 yaşından beri aynı salonda aynı hoca ile ve çok güzel bir arkadaş gurubu ile çalışıyorum ve her yıl daha da ilerlediğimi görüyorum. Allah’a şükürler olsun bu günleri de görmek nasip oldu.

Sakin taekwondo:
 Başarıları ve başarısızlıkları nasıl karşılıyorsun kendini nasıl motive ediyorsun

Kübra:
Aslında biz kaybettiğimiz zaman da kazanıyoruz. Mesela neden kaybettiğimizi düşünüp eksikleri nerede hata yaptığımızı irdeliyoruz. Bunları tespit edip bir sonraki maça daha iyi hazırlanma fırsatı buluyoruz. Kazandığımız zaman eksilerimiz bize anlatılsa bile görmek istemiyoruz söyleyene de kızıyoruz dolayısıyla düzeltme şansımız da olmuyor.

Sakin taekwondo:
Başarıda sence en büyük etken nedir?

Kübra:
 Moral… Eğer kafanızda sürekli sizi rahatsız eden kaygılar varsa verimli bir çalışma yapmanız mümkün olmaz. Verimli çalışma yapamazsanız fiziksel gelişme de olmaz fiziksel gelişmeyi kendinizde göremediğiniz içinde olan moralinizde gider.

Sakin taekwondo:
  Şu anda neler yapıyorsun okuyormusun çalışıyormusun.?

Kübra:
  Geçen yıl liseyi bitirdim üniversiteyi kazanamadım. Ama boş kalmadım Bozüyük Halkeğitimde  Çocuklara taekwondo hocalığı yaptım ve hala da devam ediyorum 83 tane öğrencim var hepsini çok seviyorum onalar da beni, ayrıca dersaneye gidiyorum hafta da 6 günde kendi idmanımı yapıyorum. Geriye boş vakit kalmıyor.

Sakin taekwondo:
Antrenörlük de yaptığını söylüyorsun Bunun sporculuğuna olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir.

Kübra:
Bana olumlu oldu. Çocuklarla ve velilerle iletişim kurmam ilerledi. Ayrıca insan öğretirken de öğreniyor  en güzel öğrenme öğreterek öğrenme denir ya doğru.

Sakin taekwondo:
Bundan sonra spor hayatında bir değişiklik olacak mı? Gelecekteki planların nelerdir

Kübra:
Ben taekwondo ya bu yıl yeniden başlıyorum En az 8-10 yıl daha bu sporu yapmak istiyorum. Bundan sonra birinci önceliğim spordaki başarımı daha ilerlere taşımak olacak. Bunun içinde daha çok çalışmam gerektiğini biliyorum Eskişehir’de ailemle birlikteyim burada çalışmalarımız belli bir program içerisinde çok verimli bir şekilde sürüyor Önümüzde ki yıl dersane yerinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi BESYO da okumayı planlıyorum. Ayrıca öğrencilerimi çalıştıracağım Gelecekte mutlaka geçmişte olduğu gibi başarılar ve başarısızlıklar da olacaktır. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hoş karşılayacağız
Görelim Mevla neyler neylerse güzel eğler
 

Sakin Taekwondo