Geleneksel uçar apchagiden basit üsabaka apchagisine değişim..
by Scott Shaw, Ph.D.makalesidir.
http://www.scottshaw.com

Dövüş sanatçılarının uçarak yaptıkları birinci teknik "atlayarak ön tekme" atmaktır.Dövüş sanatlarında ilk öğrenilen ,uygulanan uçar teknik budur.Bu atlayışı sağlamak için geleneksel şekilde,
Bu tekniği geleneksel şekilde yapmak için, öğrenci dövüş konumunda durur (bir ayak ileride gard pozisyonunda) .Arka ayağını ileri ve yukarı doğru atarak vücudunu yerden yükseltebilmek için gerekli olan momentumu kazanır.Sonra diğer ayağı çok hızlı şekilde rakibe doğru normal geleneksel ön tekme atar.
Tabi bu atlayarak atılan ön tekme taekwondoda kabul edilebilir tekniklerden bir olsa da beraberinde getirdiği birkaç kayda değer problemi de vardır.
Taekwondo pratisyenleri bu tekmenin diğer teknikler yanında müsabaka için yeterli süratte olmadığı ancak sokak saldırıları için çok etkili bir teknik olduğunda birleşmişlerdir.Bu uzmanlar uçarak atılan ön tekmeyi (uçar apçagi) dikkatle tetkik etmişler ve bu tekmenin daha verimli olmasını sağlamak için epey gayret sarf etmişlerdir.Bu değişim isteğinin neden ve nasıl olacağını anlamak için önce geleneksel taekwondonun uçarak öne tekmesinin sınırlarını incelemek gerekir.
geleneksel biçimde uygulandığı zaman uçarak ön tekme  sadece açık bir tekme( yani rakibin kolayca farkına varacağı) değil aynı zamanda da oldukça yavaştır. Bunun anlamı şudur ki yetenekli bir rakip bu tekniğin atılacağını kolaylıkla fark eder ve defans yapar.Bu tekmenin yetersizliği için en önemli sebeptir.
Geleneksel atlayarak ön tekmenin bu denli aşikar ve yavaş olmasının sebebi, önce arka ayağın fırlatma rampası olarak öne hareketlenmesi ancak tekmenin arka ayağın ileri hareketlenmesini takiben ön ayakla atılmasıdır.Arka ayağın hareketi vücudun hareketlenmesi ve enerjisi için şarttır.Yani bu harekette en önemli odak nokta arka ayağın hareketidir.Hareketin arka ayaktan ön ayağa geçiş süresincede rakip tekniği anlar ve daha arka ayağın hareketi esnasında savunmasını yapar. Her halükarda ayağın hareket tarzını görerek ya geri kaçarak menzil dışına çıkar yada yana hareketlenir.
Bu tekmeye karşı blok yapmak veya kafa kafaya çarpışmakta tehlikelidir.Çünkü tekme vücuda isabet ederse önemli incinme meydana gelir.Ancak atılan tekme boşa alındığı zaman çok kolay şekilde kontra atak yapılma şansı doğar.
Bu nedenle bu geleneksel uçar ön tekmeye karşı en önemli savunma şekli ya geri çekilmek ya da yana kaçmaktır.Dövüş sanatçıları savunmada her iki yöntemi de kullanırlar.
Bu tekmenin genellikle yukarı seviyeye atılan bir tekmedir ve hedefi rakibin çene altı göğüs kısmıdır.Yani tekmenin sınırlı bir vuruş sahası vardır.Bu nedenle tek yok tekmeden kaçmaktır. Tekmeden geriyemi kaçacağınız veya yana mı hareketleneceğinizin tespiti o an içinde bulunduğunuz durumla da ilgilidir. Misal bir sokak saldırısında geri hareketlenecekseniz arkanızda ne olduğuna dikkat etmeniz gerekir.Yine geri hareketlenince vücut dengesini koruyabilmekte zorlaşır.Geriye hareketin bu dezavantajları yana hareketlenmeyi daha mantıklı hale getirir. Bu şekildeki bir defans size kolaylıkla  kontra atak yapmayı sağlar.
Uçarak öne tekmenin diğer bir dezavantajı, başlatma zorluğu  yanında hareketi yarıda kesme imkanı yoktur veya hareketi tekrarlama ve rakip yana hareketlenince ikinci bir tekniğe dönüştürme veya başka bir tekniği icra etme şansı yoktur.Yani bu hareket bir kere yapılır ya isabet eder yada açık verirsiniz.Bu hareket boşa düştüğünüz anda daha yere inmeden yada denge sağlanmadan birkaç alternatifle karşılaşırsınız.Birincisi bir sokak kavgasında iseniz yüzünüze çok sert bir yumruk gelebilir.Tabi ki müsabakalarda yüze yumruk yasaktır ,bu nedenle yumrukla karşılaşmazsınız ancak onun yerine çok sert bir tolyo (tolhio chagi) yemeye hazır olmalısınız.
Tabi ki bu tekmeye karşı çok değişik ve karmaşık savunma tipleri de vardır.Bu tekme icra edilirken daha havada iken rakip yana hareketlenir .Sizin ayağınız ileride ve daha yukarıda iken o ayağınızın altına apış aranıza girer ayağınızı ve sizi iyice yukarı kaldırır ve ve sizi omzunuza yapacağı bir avuç içi vuruşu ile sırt üstü yere indirir.

Problemin telafisi:
Geleneksel uçar ön tekmeye karşı savunma metotlarının ve kontra atağın çokluğu üzerine taekwondo pratisyenleri anlamışlardır ki bu teknik müsabaka tekniği olamaz. Bu nedenle de Dojangda bu tekniği basitleştirecek ve müsabaka tekniği haline getirecek biçimde dizayn etmişlerdir.Bunu daha verimli hale getirmek için bugünkü basit ön tekmeye Ap Chagiye dönüştürmüşlerdir.Bu , destek ayağı yerden kesmeden ve ve vücut dengesini bozmadan genellikle arka ayağın upchuck (parmak uçlarının altındaki kabarık kısım) kısmı ile yapılan karın veya göğüs kısmına vuruştur.Son derece basit ,düzgün bir hatta atılan ve rakibi bozmaya yönelik bir tekmedir.Fazla bir hareket ve efor gerektirmez.Bu nedenle hızlı ve rakibin his edemeyeceği şekilde atılabilir.Yere inince manevra kabiliyeti fazla olduğunda ardından ikinci bir teknik kolaylıkla çıkarılabilir ve kontra ataklara karşı tedbir alınabilir.
Basit ön tekmede de rakip geriye doğru menzil dışına hareketlenebilir.Bu duruma karşı ap chagi yapılırken son derece güçlü ve hızlı yapmanız gerekir.Bu şekilde yapmanız sizi tekme denk gelmese bile rakibe yaklaştırır ve çarparsınız yani sizi bir kontra atak vurma mesafesi bırakmazsınız.Rakip yana hareketlenirse bir sizin hızınız sizi ondan daha fazla ileriye atar ki rakibin atacağı bir yan tekme (palding) boşa çıkar.Bu tekniğin başarılı icrası için çok çalışılması gerekir.Basit ap cahagi arka ayağın diz çekilerek öne ileri hareketlenmesi ve yukarı kaldırılarak rakibe güçlü ve süratli bir şekilde vurması üzerine kuruludur.Vücudun yerden yükseltilmesi esnasında destek ayağın hiçbir zaman yerle olan teması kesilmez.Ayağın en üst seviyeye ulaştığı an rakibe vuruş yapıldığı andır.

Modern taekwondo stilistlerine göre bir müsabaka tekniği hızlı ve uygulandığında son derece verimli olmalı, çok sade ve gereksiz ve abartılı hareketlerden arınmalı son derece sade uygulanışa sahip olmalıdır.
Uçarak atılan  ön tekmede düzenlenirken ve yeni şekil alırken bu yöntemler ve düşünceler takip edilmiştir.Yeni atlayarak apchagide yere temas eden ayak yerden kesilmeyerek kişinin düşüşlerinin  ve dengesinin bozulmasının önüne geçilmiştir.Tekme hedefe isabet etmediği anda yere sert  ve dengesiz inişler önlenmiştir.
Rakip eğer menzil içinde ise bu yeni ön tekme ile kaçışı önlenmiş ve hedefe horizontal olarak çene veya karın bölgesine net vuruşlar sağlanmıştır.
Eğer rakip sağa sola veya geriye kaçarsa bile  tekrar gard pozisyonuna gelişiniz veya ardından ikinci bir teknik çıkışınız kolaylaşmıştır.Dolayısıyla yeni apcagi sadece bir saldırı tekniği değil içinde savunma detayları da içeren bir müsabaka tekniği haline gelmiştir.Rakibin sert ve sürekli saldırıları karşısında yorulmuş iseniz apcagi sizin için çok iyi bir savunma silahıdır.Rakibin ataklarını kolaylıkla bertaraf edebilirsiniz.